Başlangıç > 1. Javascript ve Fonsiyonlar > JavaScript ve Fonksiyonlar

JavaScript ve Fonksiyonlar

JavaScript Nedir:

JavaScript; web tasarımı ile ilgilenenler için HTML dilinden sonra en önemli dildir. İyi bir web tasarımcısı olmak için en az html ve JavaScript dillerini bilmeniz lazım. Bu dilin en büyük özelliği html dili ile iç içe kullanılması ve kolay anlaşılır olmasıdır. Bu özellikleri JavaScript ‘i en çok kullanılan diller arasına sokmuştur. JavaScript dilini öğrenebilmek için html dilini çok iyi bilmek gerekir. Html dilini bilmiyorsanız hiç şansınız yok.  Şey aslında bi şansınız var… Bu sitede sevgili Savaş ‘ın yazdığı HTML dersleri de var… Ama bence Savaş ‘ın o iğrenç esprilerine katlanmak yerine webmaster olmaktan vazgeçin daha iyi. Yani en azından HTML’den nefret etmemiş olursunuz.

JavaScript Ne İşe Yarar:

Kuru kuruya bir kaç resim ve yazıdan oluşan sitelerden bıktıysanız ve zorlanmadan daha fazlasını  öğrenmek istiyorsanız, JavaScript dili tam size göre, bu dil sayesinde kolayca sitenizi canlandırıp, ziyaretçi ile diyalog içine sokabilirsiniz. Bu dil sayesinde bir çok şey yapabilirsiniz bunların başında form kontrolü, ufak oyun ve programlar gelir. Kısacası html dilini biliyor ve kendinizi daha fazla geliştirmek istiyorsanız aramıza hoş geldiniz.

JavaScript Diline Giriş:

JavaScript dili de diğer tüm programlama dilleri gibi komutlardan meydana gelir. İsterseniz önce bu komutların yazılış formatını görelim.

Temel olarak JavaScript komutları Html de <script></script> tagları arasına yazılır.

<html>
<script>  Bu satırda kullanacağımız scriptin versiyonunu belirtiyoruz.
{
Bu raya JavaScript komutları yazılır
}
</script>
<body>
Bu araya html kodları yazılır ve JavaScripte yönlendirme yapılır
</body>
<html>

Yukarıdaki örnekte kullandığımız JavaScript’in versiyonunu language komutunu kullanarak belirtiyoruz. JavaScript’in bir den fazla versiyonu vardır (JavaScript1.0, JavaScript1,2 vs.). Bu versiyonların her birinde yeni komutlar eklenmiştir bu nedenle scriptin versiyonunu belirtmek önemlidir. Daha sonra hangi versiyonla hangi komutların eklendiğini daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

JavaScript komutları sadece bu formatla sınırlı değildir. Direk html kodları arasında ya da “js” uzantılı dosyalar olarak da kullanılabilirler. İlerde bu değişik formatları daha detaylı olarak ele alacağız. Biz anlatımımız boyunca bu formatları karışık olarak kullanacağız.

Fonksiyonlar

JavaScript komutları genelde fonsiyon içinde tanımlanırlar. Basit scriplerde fonksiyona pek gerek duyulmasa da scriptin karmaşıklığı artıkça fonksiyon kullanımı gerekebilir ve çoğu zaman zorunlu hale gelir. Biz de anlatımımız boyunca vereceğimiz örneklerin hemen hemen hepsinde fonksiyon kullanacağımız için ilk dersimize fonksiyon kullanımı ile başlamak istedim. Umarım bi sakıncası yoktur? Gerçi olsa ne yazar..

JavaScript’te foksiyon kabaca    function fonksiyonun_adı()  şeklinde tanımlanır ve fonksiyonun çalışabilmesi için herhangi bir komutla tetiklenmesi gerekir.

Örnek :

<html>
<script>
function  mesaj()
{
alert(“fonksiyon örneği çalışıyor.”)
}
</script>
<body>
<center>
<p> <b>Function Örneği</b></p>
<input value=”Tıklayın!..”>
</body>
</html>

Not: Bu JavaScript’te fonksiyonu tetiklemek için “<button></button>” ve “onclick” komutlarını kullandık bunları ilerleyen derslerde daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz şimdilik bilmeniz gereken bu komutların genelde beraber kullanıldığıdır. Diğer örneklerimizde de bu komutlardan yararlanacağız..

<button>tıklayıın</button>

Fonksiyona Dışarıdan Değişken Gönderme.

Foksiyonların en çok kullandığımız özelliklerinden biri de dışarıdan değişken alabilme özelliğidir.
function deneme(a)   ‘şeklinde tanımlanan bir fonksiyona dışarıdan her hangi bir “a” ve değişkeni yollanabilir. Dışardan bir değişken yollanabileceği gibi birden fazla değişkende yollana bilir.
function deneme(x,y) ‘şeklindeki bir fonksiyona dışarıdan “x” ve “y” gibi iki değişken gönderilebilir. Gönderilen ilk değişken “x” ikinci değişken “y” olarak algılanır.
dışarıdan yollanan  değişken, tetikleme komutunun sonuna eklenen deneme(‘ali’,’veli’)  (burada deneme(‘ali’,’veli’) yazmamızın nedeni tetiklenecek fonksiyonun adının deneme() olmasıdır) komutu ile yollanır burada ‘ali’ birinci değişken ‘veli’ ise ikinci değişkendir.

Örnek :

<htm>
<script>
function deneme(a,b)
{
alert(“birinci değişkeniniz=”+a)
alert(“ikinci değişkeniniz=”+b)
}
</script>
<body>
<center>
<p><b>İkinci Function Örneği</b></p>
<input value=”Tıklayın!..”>
</body>
</html>

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: