Başlangıç > 4. Komutlar ve Döngüler > Komutlar ve Döngüler

Komutlar ve Döngüler

İF()… ELSE KOMUTLARI

if() Komutu: “if” kelimesi İngilizce de “eğer” anlamına gelmektedir.  JavaScript’deki anlamı da tam olarak budur. Yani JavaScript’te if() komutu; eğer verdiğim koşul doğruysa süslü parantezler “{…}” içindeki komutları uygula anlamına gelmektedir.

if komutunun kullanım formatı;

if(…)   ‘burada ki parantezler içerisine gerçekleşmesini istediğiniz koşul yazılır.
{….}   ‘süslü parentezler arasına yukarıda verdiğimiz koşul sağlandığı zaman çalıştırılmasını istediğimiz komutlar yazılır.

Örneğin, “x” adında değeri dışarıdan girilebilir bir değişen tanımlamış olalım ve  “x” değişkeninin değeri “1” olduğunda karşımıza içinde BilimVeTeknoloji.Com yazan bir alert kutusu çıksın.

Bu için “if(x==1)” komutunu kullanarak eğer x=1 ise süslü parantezler arasındaki komutları çalıştır dememiz gerekiyor. “x” değişkenine  “1” değeri girildiğinde if komutu bizi süslü parantezler içine gönderir. Ve burada ki “{alert(“BilimVeTeknoloji.Com”)}” komutu sayesinde karşımıza içerisinde BilimVeTeknoloji.Com yazısı olan bir alert kutusu çıkar.

if(x==1)
{
alert(“BilimVeTeknoloji.Com”)
}

* Burada dikkat etmemiz gereken en önemli şey, karşılaştırma yaparken iki “=” işareti kullanıyor olmamız (x==1). Eğer tek “=” kullansaydık, “x” değişkenini 1’e eşitlenecek ve her durumda süslü parantez içerisindeki komutları çalışacaktı.

Evet if() komutu sayesinde verdiğimiz koşul gerçekleştiğinde istediğimiz komutların çalışmasını sağladık. Peki bu koşulun geçekleşmemesi  durumunda tanımladığımız başka komutların çalışmasını istiyorsak bunu nasıl sağlarız? İşte bu noktada else komutu devreye giriyor.

else Komutu: else komutu daima if() komutu ile birlikte kullanılır. if() komutuyla belirlenen koşul gerçekleşmediği taktirde else komutu içerisinde belirlenen komutlar çalışır.

if() komutunu işlerken yaptığımız örneğe devam edelim; yukarıdaki örnekte “x” değişkeni “1” değerini aldığı taktirde BilimVeTeknoloji.Com metinini içeren bir alert kutusu açılıyordu. Şimdi de “x” değişkenine birden başka bir değer girildiğinde etkin olacak bir mesaj yazalım.

İlk olarak “else” komutunu kullanarak “x” değişkeninin 1’den başka bir değer alması durumunda etkin olacak komutlar hazırlayalım. Yukarıdaki if() komutu x’in 1’e eşit olması durumunda etkin olduğu için bu örneğe ekleyeceğimiz else komutu x eşit değilse 1’e anlamı taşıyacaktır. x eşitdeğil 1 durumunda else komutu ile birlikte süslü “{…..}” parantezler arasına yazılan komutlar etkin olacaktır.

else
{
alert(“lütfen değişkene ‘1’ değerini giriniz.”)
}

Örnek :

<html>
<head>
<script language=”javascript1.2″>
function load()
{
var x
x=document.form1.T1.value

if(x==1)
{
alert(“BilimVeTeknoloji.Com”)
}

else
{
alert(“lütfen değişkene ‘1’ değerini giriniz.”)
}
}
</script>
</head>
<body>
<center>
<p><b>if()…else Komutu Örneği</b></p>
<br>Lütfen bir sayı giriniz….
<form name=”form1″>
<input  name=”T1″>
<input type=”button” value=”Tıklayın!..” onclick=”load()”>
</form>
</body>
</html>

DÖNGÜLER

For() Döngüsü: for() döngüsü, belirtilen değişkenin değeri, belirlelen sınırlar arasında olduğu sürece istenilen komutların işlenmesini sağlamak için kullanılır. for() döngüsünde kullanılacak olan değişkenin önceden tanımlanmasına gerek yoktur. For() döngüsü kullanacağı değişkeni kendisi tanımlar ve belirlenen peryotla değerini değiştirir.

Örnek: 0’dan başlayıp 10’a kadar 1’er 1’er artarak değer alan x değişkeni  elde edmek için for() döngüsünü şu şekilde kullanabiliriz.

<htm>
<script language=”javascript”>
function dongu()
{
for(x=0;x<10;x=x+1)
{
alert(x)
}
}
</script>
<body>
<center>
<p><b>For() Döngüsü Örneği.</b></p>
<input type=”button” value=”Tıklayın!..” onclick=”dongu()”>
</body>
<htm>

Yukarıdaki örnekte for() döngüsü içerisine yazdığımız “x=0” komutu ile “x” değişkeninin başlangıç değerinin “0” olduğunu, “x<10” komutu ile de x değişkeninin bitiş değerinin “9” olduğunu  belirtmiş oluyoruz. “x=x+1” komutu ise değişkenin değerinin 1’er 1’er artacağını gösteriyor. Süslü parantezler içine yazdığımız “alert(x)” komutu ise bize x’in değerini alert kutusu içinde gösterilmesini sağlıyor.

While() Döngüsü: While() öngüsü, belirtilen şart geçerli olduğu sürece istenilen komutların işlenmesini sağlamak için kullanılır. While() döngüsünde kullanılacak olan değişkenin daha önceden tanımlanması zorunludur. Aynı zamanda değişkenin değeri farklı bir komut yardımı ile değiştirilmelidir.

Örnek: Yukarıdaki örnekte yaptığımız işlemin aynısını while() komutunu kullanarak şu şekilde yapabiliriz.

<htm>
<script language=”javascript”>
function dongu()
{
var x
x=0
while(x<10)
{
alert(x)
x=x+1
}
}
</script>
<body>
<center>
<p><b>While() Döngüsü Örneği.</b></p>
<input type=”button” value=”Tıklayın!..” onclick=”dongu()”>
</body>
<htm>

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: