Başlangıç > Büyük Ortadoğu Projesi > Büyük Ortadoğu Projesi ve Türkiye

Büyük Ortadoğu Projesi ve Türkiye

Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi ile Müşterek bir Gelecek ve İlerleme için Ortaklık (Partnership for Progress and a Common Future with the Region of the Broader Middle East and North Africa).” Projesi çıkış nedeni iki temele dayanmaktadır. Bunlar: 11 Eylül uçaklı intihar saldırısıyla şiddetlenip tüm dünyaya korku ve şaşkınlık veren “küresel terör”, bir diğeri ise Avrasya güçlerinin(Rusya, Avrupa, Çin Hindistan…) hareket alanını daraltmaya yönelik ABD’nin çabalarıdır.
Kuzeyinde Rusya batısında Avrupa doğusunda Çin ve Hindistan gibi Avrasyalı güçler barındıran Türkiye Avrasya’nın en kilit bölümüdür. Yani Avrasya’nın önemi;

– Amerika Birleşmiş Milletleri’nin rakiplerinin jeopolitik merkezidir.
– Dünyanın en zengin enerji/doğal kaynakları buradadır.
– Mücadele sahasıdır.
Bu nedenlerden dolayı Türkiye, bu projenin “Jandarma Komutanlığı” olarak görülmektedir.
Küresel terörizme dönecek olursak; 11 Eylül saldırılarıyla küresel terörizmin hangi boyulara ulaşabileceğini göstermiştir. O güne kadar klasik yöntemlerle yürütülen küresel terörle mücadelenin bir işe yaramadığını anlayan Amerika kendi ilkesini koymuştur: “ Sıtmadan kurtulmak için sivrisinekleri öldürmek yetmez; esas olan bataklığı kurutmaktır.” Bu bağlamda Amerika “terörist üreten bataklık nasıl kurutulur?” arayışları BOP’un esas temellerinden biridir. Önce bataklığın nerede olduğunun nerede olduğunun belirlenmesi gerekiyordu. Alsında görüntü çok netti. ABD’yi vuran tüm saldırılar Vahhabilik’ten güç alan köktendinci İslamcı örgütlerin eseriydi. Bu örgütlerin yetiştiği bataklık ise Amerikalılara göre; Moritanya’dan Endonezya’ya kadar uzanan ve 50’yi aşkın ülkeyi kapsayan İslam coğrafyasıydı. “İslam ve Müslümanları, Batı demokrasisi değerlerine ve küresel düzene uyumlu hala getirilmezse, medeniyetler çatışmasının yüksek olduğu” tezinden yola çıkılarak, ABD İslam dünyasını nasıl denetim altına alabileceğini düşünüyordu. Bu bağlamda yapılan araştırmalarda Müslümanlar dört bölümde incelendir. Bunlar: köktendinciler, gelenekçiler, modernler(ılımlı İslam) ve laiklerdir.

Köktendinciler: İslam’ın şiddetten kaçınmayan, yayılmacı ve saldırgan yorumunun temsilcileridir.

Gelenekçiler: İslam’ın dininin kurallarına sadakatle bağlı, saldırgan ve şiddet yanlısı değildir.

Modernistler (Ilımlı İslam): İslam’ın günümüzdeki katı anlayış ve uygulamalarında kapsamlı değişik yapılması konusunda eylemlidir. Hz. Muhammed dönemindeki esasları kabul etmekle birlikte lakin çağdaş, demokratik esaslarla bağlaşma ve küreselleşme çabasındadır.

Laikler: Batı demokrasisinin farkında “din ve devlet işlerinin ayrılması”ndan yana olup din olgusu kamusal alansan özel alana indirgemişlerdir. Demokratik yapıyı esas almış laikler; solcu yahut milliyetçi ideolojilerini benimsemişlerdir. Bu nedenle ABD’yi dost olarak görmez hatta “emperyalist Amerika”ya karşı düşmanlık besleyebilir. Ayrıca İslamcı kitlelere güçlü politikasından dolayı söz de geçirebilir.

Bu bağlamda Türkiye’nin İslam dünyasında en başarılı ülke olduğu ve bu gelişimin nedenini laiklik anlayışına borçlu olduğunu ancak Kemalizm, milliyetçilik vb. akımlar nedeniyle ABD’ye olumlu bakmadığını, yaptığı araştırma raporlarından bulan Amerika; Türkiye’nin “Ilımlı İslam” için iyi bir model olduğunu saptaması yapacak. Bu konuda Türkiye ki, şuan ki iktidarın desteklenmesi gerektiğini altını çiziyor, nitekim de öyle olmuştur. Hatta bu konuda ABD İslamlı aynı zamanda liberal bir İslami reformu teşvik etmek amaçla da Nurcuların özellikle Fethullah Gülen’in desteklenmesi gerektiğini ileri sürmektedir. Gülen’in 2004 yılında ki araştırmaya göre Türkiye’de 236 okul, yurt dışından 280 okul, 211 ticari şirket ve ABD’deki binlerce hektar arazisinin bu kapsamaya alınmasında ve desteklenmesi büyük etkisi olmuştur. Bunun ABD’ye getirisi ise: Türkiye Ilımlı İslam ülkesi olacak ve diğer ülkeler için önemli bir rol ülke olacaktır. Böylece İslam dünyası modernize edilerek terörizm yok edilecektir.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: