Başlangıç > Ramler > Önbellek nedir? (Cache)

Önbellek nedir? (Cache)

İşlemcinin bütün işlemler için direk RAM’le iletişim kurması işlem süresinin artmasına neden olur. İşlem süresini en aza indirmek için; uygulamada sıkça kullanılan komutların işlemci işlemci tarafından kolayca alınabileceği bir yer olan işlemci ile ana bellek arasına önbellekler yerleştirilmiştir. Önbelleğin amacı işlemci ile anabellek arasındaki hız farkını düşürüp işlemcinin bekleme hızını en aza indirmektir.
 

 L1 önbelleği işlemci üzerinde yer alan ana önbellektir. Sık kullanılan komut ve fonksiyonların tutulduğu bölümdür. En hızlı çalışan önbellektir. Genellikle büyüklüğü 64 KB’ın üstünde değildir. 

 L2 önbelleği anakart ya da işlemci üzeride bulunabilir. Asıl amacı; çok sık kullanılan komut ve fonksiyonları üzerinde tutarak tekrar aynı istek işlemciden geldiğinde, işlemi daha hızlı gerçekleştirerek performans artışı sağlamaktır. Günümüzde kullanılan bilgisayarlarda L2 önbelleğinin büyüklüğü 1024 KB ile 2048 KB arasında değişmektedir. 

 L3 önbelleği pek kullanılmayan bir önbellektir. Hem işlemci hem de anakart üzerinde L2 önbelleği olması halinde; anakart üzerindeki L2 önbelleği L3 olarak dizayn edilir. Amacı L2 ile aynıdır.

SRAM’in kullanıldığı başka alanlar: endüstriyel ve bilimin alt sistemlerinin bazı kategorileri, otomotiv, elektronik ve benzer sistemler SRAM içerir. 1 KB ve altındaki miktarlar oyuncaklarda kullanılabilir. Birkaç MB’lık olanlar cep telefonları dijital kameralar vb. karmaşık yapıdaki ürünlerde kullanılabilir. Ayrıca LCD ekranlar ve yazıcılarda gösterilen imgeyi tutan SRAM’ler kullanılır. Küçük SRAM tamponları CD-ROM ve CDR-W sürücülerinde bulunur.

Reklamlar
Kategoriler:Ramler
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: